Wystawa związana z Polskim Białym Krzyżem w Sejmie
Wczoraj (15 listopada 2022 r.) Starosta Grajewski Waldemar Remfeld uczestniczył w wystawie poświęconej Polskiemu Białemu Krzyżowi, której inicjatorami byli dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie Janusz Siemion oraz z ramienia Sejmu posłanka Joanna Fabisiak.
Na wystawie zaprezentowano historię organizacji Polski Biały Krzyż od momentu jej powstania w dniu 2 lutego 1918 r., poprzez działalność w Polsce oraz za granicą, aż do jej zakończenia w 1946 r. Celem Polskiego Białego Krzyża było niesienie pomocy polskim żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej oraz ich rodzinom. Założycielką organizacji była żony Ignacego Paderewskiego, Helena Paderewska, która wskutek sprzeciwu Czerwonego Krzyża wobec utworzenia polskiej filii tej organizacji, zorganizowała i finansowała nabór ochotniczek do służby pielęgniarskiej, by wysłać je w miejsca, gdzie podczas pierwszej wojny światowej walczyli Polacy wcieleni do trzech armii – rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej. Drugim celem statutowym stowarzyszenia, z którego Biały Krzyż stał się szczególnie znany, było szerzenie kultury i oświaty, rozbudzanie postaw patriotycznych oraz świadomości narodowej i obywatelskiej wśród żołnierzy polskich służących w armiach zaborczych, a po zakończeniu I wojny światowej wśród żołnierzy służby zasadniczej Wojska Polskiego.
W trakcie wystawy głos zabrali państwo Barbara i Waldemar Niklińscy, którzy udostępnili swoje prywatne zbiory potrzebne do przygotowania wystawy. Zaprezentowali i opowiedzieli oni wiele ciekawostek związanych z eksponatami, poprzez co wprowadzili zebranych w klimat dawnych wydarzeń.
Do gości zabranych na wystawie słowa skierowała również marszałek Sejmu Elżbiety Witek, które odczytał Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski. W swoim liście marszałek podkreśliła, iż wystawa: „Jest ukłonem w stronę tysięcy bohaterek walki o suwerenność Polski, a także Polonii. Choć nie brali bezpośredniego udziału w boju, to ich zasługi są nie do przecenienia. Sanitariuszkom zdrowie zawdzięczali ranni żołnierze, zaś polskie sieroty oraz tysiące niedożywionych mieszkańców Rzeczypospolitej poprawę warunków życia [...]. Wystawa jest zatem swoistym hołdem złożonym białokrzyskim bohaterkom, a także upamiętnieniem ich wkładu w rozwój Niepodległej”.
Wystawa będzie dostępna w Sejmie jeszcze przez tydzień.
Po wystawie chętni uczestniczyli w zwiedzaniu Sejmu, o którym opowiedziała i po którym oprowadziła przewodnik p. Katarzyna Kuczyńska.
Więcej zdjęć dostępnych na portalu Facebook Powiatu Grajewskiego: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski/