Relacja z konferencji PCPR w Grajewie
W dniu 26.04.2022 r. o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Grajewie, odbyła się konferencja, na której omówiono następujące zadania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Grajewie:
- na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- z zakresu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz. U. z 2022, poz. 447),
- formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON (zadania w ramach algorytmu i programu „Aktywny samorząd” w 2022 r.).
Celem spotkania było zwiększenie efektywności współpracy służb, organizacji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych oraz wspierania systemu pieczy zastępczej.
W konferencji wzięło udział 25 osób - w tym Starosta Powiatu Grajewskiego Waldemar Remfeld oraz pracownicy ośrodków pomocy społecznej i zespołów interdyscyplinarnych z terenu powiatu, Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Grajewie, Starostwa Powiatowego w Grajewie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grajewie.
Na początku konferencji głos zabrali: Pan Waldemar Remfeld Starosta Grajewski i Pani Anna Maria Świderska - Kierownik PCPR w Grajewie.
W dalszej części Pan Grzegorz Gardocki - przedstawiciel KPP w Grajewie, przedstawił dane statystyczne dot. m.in. wszczęcia, zakończenia procedury Niebieskich kart na terenie powiatu grajewskiego, omówił działania z art. 15aa ustawy o Policji (tj. Dz. U. 2021 r. poz. 1882 z późn. zm.) oraz z art. 207 Kodeksu Karnego (tj. Dz. U. 2021 r. poz. 2345 z późn. zm.) wobec osób stosujących przemoc. Następnie Pani Grażyna Rodzeń – również przedstawiciel KPP w Grajewie, przedstawiła działania w ramach programów profilaktycznych. Podsumowała osiągnięte działania i rezultaty w tym obszarze, podzieliła się doświadczeniami w ramach dobrych praktyk.
Podczas konferencji omówiono:
- zadania na rzecz rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej w powiecie grajewskim, promowano idee rodzicielstwa zastępczego,
- zadania z zakresu rehabilitacji społecznej oraz zasady dofinansowań ze środków PFRON do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, sprzętu rehabilitacyjnego, likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się oraz uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym,
- kierunki i zasady dofinansowań z programu „Aktywny Samorząd” w 2022 r.,
- realizację programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie (sposób rekrutacji uczestników) i inne działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W trakcie konferencji nawiązała się dyskusja na przedstawione tematy dot. pieczy zastępczej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie czy też pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym. Stawiano pytania, wydawano własne opinie i wyciągano wnioski.
Na zakończenie podziękowano gościom za udział w konferencji oraz rozpropagowano ulotki informacyjne dot. zadań PCPR omówionych na konferencji.
Grajewo, 27.04.2022 r. Anna Maria Świderska
Sporządziła: Edyta Zalewska