Debata "Być dzieckiem, to znaczy mieć prawo do godnego dzieciństwa"
Przewodniczącym debaty był Rafał Kowalski, uczeń Technikum o profilu ekonomicznym. Nie zabrakło również eksperta w tej dziedzinie, który sprawował kontrolę merytoryczną , pani Ewa Borawska nauczycielka historii . Przedstawiła zebranym najważniejsze problemy tych krajów. Uczestnicy spotkania reprezentowali kolejno:
- Kenię- Bartłomiej Olszewski i Mateusz Głowczyński z Technikum o profilu informatycznym,
- Sudan Południowy - Natalia Maciorowska, Aleksandra Turowska, Inga Kwiatkowska i Afrodyta Żabińska z Liceum o profilu ogólnym,
- Somalię- Paulina Budrewicz, Kamila Truszkowska, Dagmara Ostrowska, Weronika Rożenek z Liceum o profilu ogólnym.
Obecna była także przedstawicielka Afganistanu - Julia Maciorowska z Liceum o profilu ogólnym, chociaż nie połączona lokalizacją z innymi krajami, jednak powiązana problematyką społeczną.
Rzeczniczka Praw Dziecka w osobie Moniki Nietupskiej, uczennica Technikum o profilu ekonomicznym przypomniała główne ustalenia dotyczące poszanowania godności najmłodszych.
Przedstawiciele krajów afrykańskich swoimi wypowiedziami uświadomili zgromadzonym, iż w obecnych czasach nadal są naruszane prawa do życia, nauki, wyrażania swoich poglądów. Debata została wzbogacona zdjęciami i filmami obrazującymi krzywdę afrykańskich dzieci zmuszanych do pracy i zabijania. Smutek wywoływały fotografię ukazujące umierające z głodu dzieci, które są pozostawione na ulicy.
Debatę podsumowała p. Beata Szczepańska , pedagog szkolny. Nawiązała w swoim przemówieniu do czynienia dobra, udzielania pomocy w najbliższym otoczeniu. Zaapelowała o empatię, tak potrzebną w dzisiejszych czasach.
Dzisiejsza debata jest drugim etapem projektu "Zróbmy pokój " organizowanym przez PAH, który realizowany jest przez p. Beatę Szczepańską i p. Monikę Pskowską.