Centrum Zdrowia Psychicznego w Grajewie
„Program pilotażowy psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego” zgodnie ze swoimi założeniami ma zapewnić pacjentowi kompleksową opiekę psychiatryczną. Szeroki wachlarz opieki zagwarantują różne formy sprawowania pieczy nad chorym – od najwcześniejszej interwencji psychiatrycznej poprzez zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentem oraz tzw. „trójprzymierze terapeutyczne” czyli relacje lekarz-chory-rodzina.
- W Centrum Zdrowia Psychicznego znajdą się komórki organizacyjne funkcjonujące w innych zakładach leczniczych, tj. Izba Przyjęć, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Oddział Psychiatryczny Dzienny wraz z Zespołem Leczenia Środowiskowego - wylicza Zygmunt Kruszyński, Starosta Grajewski. – To, że szpital w Grajewie został zakwalifikowany do pilotażu w programie jest ogromną zasługą ordynatora oddziału psychiatrycznego oraz współpracujących lekarzy – dodaje starosta.
Zmiany funkcjonowania oddziałów psychiatrycznych mają istotne znaczenie dla społeczeństwa jak i w środowisku służby zdrowia. Centra mają poprawić fatalną sytuację psychiatrycznych placówek służby zdrowia, a jeśli chodzi o stosunki międzyludzkie to jednym z najważniejszych jest zacieranie barier pomiędzy ludźmi chorymi a zdrowymi.
- Lekarze psychiatrzy od wielu lat postulowali o wprowadzenie nowego modelu leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi – informuje Janusz Chojnowski, ordynator oddziału psychiatrycznego Szpitala Ogólnego w Grajewie. – To nowy model leczenia, który będziemy wdrażać pilotażowo przez okres 3 lat, a po ich upływie będziemy funkcjonować w nowym systemie.
Szpital Ogólny im. dr W. Ginela w Grajewie jest jedną z 43 placówek z całej Polski, która zakwalifikowała się do programu.