84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 roku o godzinie 4:45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Dzisiaj w 84. rocznicę tego wydarzenia w prawie każdej miejscowości Polski mieszkańcy oddają cześć bohaterom, walczącym za naszą wolność i suwerenność.

Starosta Grajewski Waldemar Remfeld uczestniczył dzisiaj w uroczystościach rocznicowych, które odbyły się w Prostkach. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Antoniego z Padwy, odprawioną przez ks. Piotra Sulewskiego proboszcza parafii. Następnie zebrani udali się na cmentarzu ofiar obozu hitlerowskiego w Boguszach, gdzie odbyły się uroczystości główne, w trakcie których nie mogło zabraknąć złożenia meldunku, odśpiewania hymnu państwowego oraz złożenia wiązanek i zapalenia zniczy pod pomnikiem.

Następnie Starosta złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconym ludności różnej narodowości zabitej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym, znajdującym się przy drodze krajowej nr 65.

Uroczystości rocznicowe miały miejsce również w Grajewie. Równo w południe zawyły syreny, po których wygłoszono słowa wspominające to straszne dla Polskiej historii wydarzenie. Odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, a następnie zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem na Placu Niepodległości. Powiat Grajewski reprezentował Wicestarosta Grajewski Tomasz Cebeliński.

Więcej zdjęć dostępna jest na profilu facebook Powiatu Grajewskiego: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski/

Dodana: 1 wrzesień 2023 14:05

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2023 14:07