Rodzinne Warsztaty Makramy

loga fundacji Most the Most i herb powiatu grajewskiego.jpg

 

Makrama, to technika dekoracyjnego zaplatania sznurków. Używa się w niej samych rąk, bez korzystania z takich narzędzi, jak szydełko, igły albo druty. Znana jest od czasów starożytności, przede wszystkim w Asyrii i Babilonii. Do Europy sztuka ta zaczęła przenikać już od wczesnego średniowiecza.

Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach, plecakach, a nawet gadżetach typu breloki, itp. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici niemalże każdego rodzaju: bawełnianych, lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych.

Makrama przeżywa właśnie swój renesans. Nie ma żadnej przesady w tym stwierdzeniu, bowiem jesteśmy świadkami prawdziwej eksplozji jej popularności. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć technikę makramy mieszkańcom powiatu grajewskiego

W niedzielę, 23 kwietnia 2023 r. w zabytkowym Dworze w Niećkowie, częściowo zrewitalizowanym dzięki środkom pozyskanym w ramach grantu otrzymanego w Konkursie „Nasz Zabytek” z Fundacji Most the Most odbyły się rodzinne warsztaty makram.

Warsztaty poprowadziła, jak zawsze pełna profesjonalizmu i zaangażowania, Pani Jolanta Koniecko z KGW „Rzędzianki” w Wąsoszu. Rozpoczęła od integracyjnych zabaw, by szybko wprowadzić obecnych w techniki i zasady tworzenia pięknych i dekoracyjnych przedmiotów za pomocą zwykłego sznurka oraz przy pomocy narzędzi obecnych w każdym domu – grzebienia i nożyczek. Była to wspaniała zabawa w rezultacie której każdy wrócił do domu z pięknym i wyjątkowym (bo wykończonym wg własnej koncepcji) aniołkiem i barwnym „liściem”.

Dziękujemy Pani Joli za, kolejne już, perfekcyjnie przeprowadzone zajęcia, które bez wątpienia pobudziły naszą wyobraźnię oraz wszystkim uczestnikom za aktywnie i we wspaniałej atmosferze spędzony wspólnie czas.

 

Dodana: 24 kwiecień 2023 11:54

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2023 11:55